car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Samochody

Odbiór auta z salonu

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup auta pochodzącego z salonu samochodowego, najprawdopodobniej wydaje ci się, że niczym więcej nie musisz się już przejmować. W końcu za coś płacisz. Liczysz więc na to, że salon sam przeprowadzi cię przez proces odbioru i wszystko zrobi za ciebie. A jednak na pewne rzeczy powinieneś uważać. Odbiór auta z salonu wymaga od ciebie dokładnego sprawdzenia auta oraz wydawanych ci dokumentów. Musisz się upewnić, że wszystko odbędzie się tak, jak to zaplanowałeś. Czasami lepiej bowiem dmuchać na zimne.

Najważniejsza jest oczywiście gwarancja. Każdy producent samochodu na pewno ci ją zaoferuje. Ale i tak musisz ją sprawdzić. W momencie odbierania nowego pojazdu dealer samochodowy ma obowiązek udzielić ci szczegółowych informacji na temat gwarancji, którą otrzymasz w pakiecie. Oczywiście może ona obejmować różny okres. Przeważnie też otrzymasz możliwość przedłużenia gwarancji za dodatkową opłatą, więc rozważ tę opcję, jeżeli już teraz wiesz, że może ci się ona przydać. Zapoznaj się również, w jakich sytuacjach kierowca traci prawo do zachowania gwarancji. Na ogół dzieje się to w momencie, gdy nie wykonuje systematycznie przeglądów serwisowych. O tym musisz więc pamiętać. Regularny serwis jest zresztą jedną z najważniejszych usług dla twojego auta. Bez niej na pewno nie będziesz w stanie prawidłowo zadbać o swój nowy samochód.

Teoretycznie nowego samochodu nie trzeba jakoś dokładnie oglądać. Na pewno zająłbyś się tym w momencie, gdybyś kupował auto w komisie samochodowym, ale skoro pobierasz je z salonu, masz pewność, że będzie ono w dobrym stanie. Tak oczywiście powinno być, ale mimo wszystko na wszelki wypadek to sprawdź. Dokonaj takiego podstawowego przeglądu samochodu. Odbiór auta z salonu nie zwalnia cię z tej czynności. Zanim więc jeszcze opuścisz placówkę swoim nowym pojazdem, wraz z dealerem przyjrzyj się dokładnie pojazdowi. Razem z nim możesz też sprawdzić od razu kartę gwarancyjną oraz książkę serwisową. Dowiedz się również, ile wynosi okres ważności przeglądu technicznego wybranego modelu.

Mimo wszystko odbiór samochodu prosto z salonu nie jest jakiś wielce skomplikowany. Zdołasz go dokonać w przeciągu kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu minut. O wiele więcej trudności napotkasz w momencie, gdy postanowisz kupić auto używane. W takim przypadku będziesz musiał poświęcić już sporo czasu na dokładne przejrzenie samochodu i sprawdzenie jego rzeczywistego stanu technicznego. Zakup nowego auta zazwyczaj jest więc lepszym rozwiązaniem.