car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak wybrać pierwszy samochód?

W obecnych czasach posiadanie prawa jazdy oraz samochodu bardzo często jest koniecznością. Większość osób posiada przynajmniej jedno auto w najbliższej rodzinie, ale nie rzadko każdy z dorosłych ma własne. Aby stać się dobrym kierowcą, potrzeba praktyki. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest rozpoczęcie samodzielnej jazdy od razu po zrealizowaniu kursu na prawo jazdy i ukończeniu egzaminów (teoretycznego i praktycznego) z pozytywnymi wynikami. Jest kilka możliwości, aby to zrobić. Najczęściej jednak wiąże się to z zakupem samochodu. W artykule podpowiemy czym kierować się przy wyborze auta dla początkujących.

Na początku trzeba ustalić budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup nowego samochodu. Do ceny samego sprzętu należy doliczyć koszty, które poniesiemy w urzędzie skarbowym, przy rejestracji oraz ewentualnych dodatkowych zakupów, jakimi mogą być: opony, niezbędne wyposażenie (apteczka, trójkąt, kamizelka, koło zapasowe itp.), płyn do spryskiwaczy. Następnie przystąpić do oszacowania jakiego rodzaju auta szukamy. Dobrym rozwiązaniem jest ergonomiczne, małe auto, zbliżone gabarytowo do tego, na jakim odbywała się nauka jazdy. Nie będzie najlepszym rozwiązaniem zakup nowego samochodu z salonu, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia go podczas pierwszych, samodzielnych wyjazdów. Warto także wziąć pod uwagę szerokość i długość pierwszego samochodu. O wiele łatwiej prowadzi się te mniejsze, węższe i krótsze. Ważnym aspektem jest również niewątpliwie rocznik oraz stan techniczny. Początkujący kierowca powinien mieć sprawne, nie bardzo stare auto, które będzie łatwe w prowadzeniu. Niesprawne podzespoły mogą wywołać dodatkowy stres i dezorientację w nowej sytuacji. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby zakupiony samochód nie okazał się na przykład niesprawny.

Początkujący kierowca po wybraniu danego pojazdu powinien udać się na jazdy próbne z osobą towarzyszącą, która ma doświadczenie za kierownicą oraz odpowiednią wiedzę na temat sprawności poszczególnych elementów samochodu. Odwiedzenie stacji diagnostycznej również jest bardzo dobrym wyborem. Możemy się wtedy dowiedzieć o ewentualnych wadach ukrytych oraz potwierdzić wiarygodność informacji otrzymanych od sprzedającego.

Przed samą finalizacją zakupu warto także spróbować negocjować cenę. Osoby wystawiające zazwyczaj specjalnie zakładają wyższą, aby miały z czego zejść w razie propozycji niższej.

Po dokonaniu zakupu, dopełnieniu formalności i zaopatrzenia w dodatkowe elementy wyposażenia, można zakomunikować innym uczestnikom ruchu, aby okazali wyrozumienie i zachowali szczególną ostrożność poprzez naklejenie zielonego liścia na tyle samochodu. Jest to częsta praktyka przez pierwszy rok nauki samodzielnej jazdy.