car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Płukanka do silnika – czy warto używać?

Osad, który zbiera się w jednostce napędowej nie sprzyja użytkowaniu pojazdu. Jeśli chcemy znaleźć rozwiązanie takiego problemu, zaleca się sięgnąć po płukankę do silnika. Korzystanie z takiego preparatu jest bardzo korzystne dla silnika oraz dla użytkownika pojazdu. Jak działa ten środek i dlaczego warto go stosować? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Dlaczego powstają zanieczyszczenia w silniku? 

Powstający osad może gromadzić się z kilku powodów. Jednym z nich jest niewłaściwe korzystanie z pojazdu. Brak ekonomicznej jazdy i pokonywanie krótkich dystansów to czynności, które sprzyjają powstawaniu zanieczyszczeń i nagaru w silniku. Dodatkowo, niska jakość oleju silnikowego prowadzi do przegrzania silnika, który następnie gromadzi w sobie zbędne zanieczyszczenia. Warto pamiętać, także o częstej zmianie oleju i o tym, aby nie przedłużać okresu pomiędzy wymianami. Odkładanie tej czynności wpływa na zbieranie się coraz większego osadu. 

Kiedy stosować płukankę do silnika? 

Taki dodatek do oleju najlepiej zastosować przed wymianą oleju. Zastosowanie go utrzymuje silnik w czystości. Przekłada się to korzystnie na żywotność jednostki napędowej. Usuwanie nagaru jest niezmierne ważne. Najlepiej zdecydować się na zastosowanie takiego środka w najstarszych pojazdach, które posiadają duży przebieg i bywają mocno wyeksploatowane. Auta o większym przebiegu mają tendencje do gromadzenia zbyt dużej ilości nagaru czy też zanieczyszczeń, które wpływają na wydajność pracy silnika.

Korzyści stosowania płukanki do silnika 

Na jakie korzyści mogą liczyć kierowcy, którzy stosują płukanki do silnika? Oto lista najważniejszych z nich: 

  • usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z wnętrza silnika,
  • ochrona silnika poprzez rozpuszczenie nagaru, osadów czy zabrudzeń,
  • przywrócenie przepustowości kanałem olejowym,
  • wydłużenie żywotności silnika,
  • ograniczenie wydatków na kosztowne naprawy samochodu, 
  • skuteczne rozpuszczenie zanieczyszczeń, co poprawia kompresję i pracę silnika.

Brak stosowania płukanki do silnika prowadzi do gromadzenia się osadu w silniku, co ogranicza dostęp do kanałów olejowych i w konsekwencji ogranicza przepływ samego oleju w silniku. Brak przepustowości może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia turbosprężarki, a co najgorsze do uszkodzenia całego silnika. 

Jak używać? 

Użycie płukanki jest niezwykle proste. Na początek uruchomić i rozgrzać silnik do temperatury roboczej, czyli około 90 °C. Następnie trzeba zaaplikować preparat do wlewu oleju silnikowego. Jeżeli tym sposobem przekroczymy ogólny poziom płynu, wystarczy spuścić nieco oleju. 

Pozostaje nam już tylko pokonać dystans od 200 do 500 km, a następnie usunąć zużyty olej i wymienić filtr oleju. Ostatnim krokiem jest zaaplikowanie nowego oleju. To już wszystkie kroki potrzebne do zastosowania takiego dodatku. 

Podsumowanie płukanki do silnika

Płukankę do silnika warto stosować jako dodatek do oleju. Preparat ten przynosi wiele korzyści, które w znaczny sposób wpływają na jakość pracy Twojego silnika. Warto stosować płukanki, które będą od uznanych i sprawdzonych producentów, tak aby jakość preparatu nie podlegała wątpliwości. Pamiętajmy też o zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników i o stosowaniu takich płukanek, które są dostosowane do naszego rodzaju silnika.