car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

samochod
Motoryzacja

Przerejestrowanie samochodu – jak zmienić właściciela pojazdu?

Zakup samochodu zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, których należy dopełnić najszybciej, jak to możliwe. Jedną z nich jest przerejestrowanie auta na nowego właściciela. Zobacz, gdzie należy zgłosić zmianę właściciela pojazdu i jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać.

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu w praktyce?

Zmiana właściciela pojazdu za każdym razem niesie za sobą konieczność przerejestrowania auta w odpowiednim wydziale komunikacji. Należy zabrać ze sobą umowę kupna, darowizny lub fakturę potwierdzającą zakup samochodu. Konieczne będzie przedstawienie dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, za to nie trzeba już okazywać karty pojazdu. Nowy właściciel musi zabrać ze sobą stare tablice rejestracyjne. W niektórych przypadkach będzie można je zachować — wszystko zależy od ich stanu oraz zastosowanego wzoru. Warto sprawdzić, czy w pojeździe został zamontowany hak i czy odnotowano jego montaż w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli nie jest on dopisany, to konieczne będzie okazanie zaświadczenia ze stacji diagnostycznej, która potwierdzi prawidłowy montaż.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Cena przerejestrowania samochodu zależy od kilku czynników, dlatego w każdym przypadku może być nieco inna. Jeśli urzędnik prowadzący sprawę zgodzi się na zachowanie starych tablic, to nowy właściciel zapłaci 67 zł. Inne opłaty będą obowiązywać w przypadku pojazdu sprowadzonego zza granicy — wtedy należy liczyć się z dodatkowymi formalnościami, dlatego osoby niedoświadczone powinny poprosić o fachową pomoc w zakupie używanego auta. Najczęściej opłata za przerejestrowanie samochodu wynosi 161,5 zł, a jej składowe to:

  • nowe tablice rejestracyjne,
  • znaki legalizacyjne,
  • pozwolenie czasowe,
  • dowód rejestracyjny,
  • opłaty ewidencyjne.

Więcej zapłacą właściciele, którym zależy na indywidualnych tablicach rejestracyjnych. Aktualnie ich wyrobienie kosztuje 1000 zł.

Przerejestrowanie pojazdu — o czym należy pamiętać?

Przyszli właściciele pojazdu często proszą o pomoc w zakupie nowego auta, ponieważ z tym procesem wiąże się wiele formalności i terminów, których należy dotrzymać. Warto pamiętać, że samochód trzeba przerejestrować w ciągu 30 dni od daty nabycia. Niedopełnienie tego obowiązku grozi nałożeniem kary w wysokości nawet do 1000 zł. Sam proces zmiany właściciela zazwyczaj zajmuje około 2-3 tygodni. Już po pierwszej wizycie w wydziale komunikacji można zacząć jeździć nowym samochodem. Właściciela uprawnia do tego tymczasowe pozwolenie oraz miękkie tablice rejestracyjne — w przypadku, kiedy poprzednie mają zostać wymienione na nowe.