car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Zakupy

Wybór kasku motocyklowego

Każdy odpowiedzialny użytkownik motocykla zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że najważniejszym elementem ubioru do jazdy motocyklem jest kask.

Wybór kasku powinien być przemyślany i oparty nie tylko na wyglądzie samego kasku. W szczególności panie muszą powstrzymać swą wyobraźnię, gdy wybierają damski kask motocyklowy. Obecnie na rynku, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych znaleźć można kaski w całej gamie kolorów, odcieni czy nawet wymyślnych kształtów, jak na przykład kaski z mysimi uszami czy diabelskimi rogami. Dokonując wyboru kasku trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości kasku, jego wyniki podczas testów zderzeniowych czy ścieralność powłok zewnętrznych. Warto sprawdzić niejeden ranking, poczytać fora i opinie innych użytkowników. Kolejnym ważnym elementem jest rozmiar kasku. Nie powinien być za ciasny. I nie chodzi tu tylko o sam komfort jazdy, ale także o bezpieczeństwo – zbyt ciasny kask może wstrzymywać przepływ krwi. Nie może być on także za luźny – taki kask mógłby się okręcić na głowie podczas upadku lub nawet spaść. Czy można zatem pokusić się o kupno kasku przez internet, gdzie zazwyczaj możemy liczyć na niższe ceny? Tak, ale rozsądek podpowiada, aby najpierw przymierzyć wybrany model w sklepie stacjonarnym. Niejednokrotnie rozmiary nie są tak standardowe jak mogłoby się wydawać – różnią się pomiędzy producentami, a jak było wspomniane wcześniej, odpowiedni dobór rozmiaru kasku jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa kierującego czy pasażera.

Zatem dopiero po uwzględnieniu właściwości ochronnych kasku oraz jego rozmiaru możemy patrzeć na jego wygląd. Jak już było wspomniane, niektórzy producenci tworzą kaski w szerokich gamach kolorystycznych. Jeżeli dysponujemy większą kwotą, możemy także pokusić się o zamówienie kasku specjalnie zaprojektowanego dla nas. Jeżeli już mowa o pieniądzach, to nie warto na kasku oszczędzać, ma on chronić najważniejszą część naszego ciała – głowę. Musimy być przygotowani na kwotę rzędu co najmniej kilkuset złotych do powyżej tysiąca.

Bez względu na to czy kupujemy męski czy damski kask motocyklowy, nie warto się z tą decyzją spieszyć. Dobry kask posłuży nam lata, o ile oczywiście wcześniej nie dojdzie do kolizji czy wypadku. Jeżeli dojdzie do uderzenia kaskiem o nawierzchnię, nawet jeżeli było to tylko draśnięcie, może okazać się konieczne kupno nowego kasku. Pęknięcie struktury wewnętrznej może być niewidoczne. Po wybraniu odpowiedniego kasku, zostaje kupno pozostałej części garderoby.