car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Warsztat

Jak czyścić dywaniki samochodowe?

Pranie dywaników samochodowych to jedna z absolutnie podstawowych usług większości myjni samochodowych. Ale jako że jest to usługa dość droga, mało który kierowca regularnie z niej korzysta. W większości przypadków właściciele samochodów wolą po prostu ręcznie czyścić tapicerki, co też jest jak najbardziej możliwe. Nie trzeba ich zatem oddawać w ręce myjni. Można zupełnie samodzielnie je czyścić albo od czasu do czasu odświeżać, aby przedłużyć ich trwałość i cieszyć się nimi latami.

Sposób czyszczenia należy dopasować – jak zawsze – do rodzaju produktu. W przypadku dywaników samochodowych najważniejszy okaże się typ materiału. Inaczej czyści się bowiem gumę, a inaczej welur. Jak zatem odświeżyć dywaniki gumowe? W ich przypadku sprawa jest całkiem prosta. Dywaniki gumowe najpierw należy oczywiście wyciągnąć z samochodu i rozłożyć je na jakiejś równej i czyste powierzchni – np. na trawie. Do mycia można wykorzystać w tym przypadku najzwyklejsze mydło w płynie, jakiś żel pod prysznic czy po prostu płyn do mycia naczyń. Wybrany środek wcześnie należy rozrobić w ciepłej wodzie, aby stworzyć z niego pianę. Taką pianę wystarczy później nałożyć na gąbkę i umyć nią dokładnie całą gumę. Gdy czynność zostanie zakończona, dywaniki gumowe wystarczy już tylko opłukać samą wodą i pozostawić do wyschnięcia albo wytrzeć bawełnianym ręcznikiem.

Nieco bardziej uciążliwe i problematyczne są dywaniki welurowe – niemalże tak samo popularne jak te gumowe. Jeżeli ktoś nie chce się więc z nimi męczyć, powinien zainwestować w profesjonalne pranie dywaników samochodowych. Ale oczywiście nawet welur można spokojnie wyczyścić własnoręcznie. Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku gumy dywaniki najpierw trzeba wyciągnąć z samochodu i ułożyć je na czystym podłożu, czyli najlepiej na trawie. Następnie należy bardzo dokładnie je odkurzyć. Już sama ta czynność powinna poradzić sobie z większością zanieczyszczeń. Jeżeli jednak na powierzchni dywaników występują jakiejś większe plamy, trzeba je miejscowo wyprać. Do tego celu należy użyć specjalnego płynu lub proszku do prania welurowych dywaników. Musi to być preparat dedykowany tej odmianie dywaników samochodowych.

Oczywiście dobre jakościowo dywaniki samochodowe nie będą brudzić się tak szybko jak te kiepskie, zakupione np. w chińskim sklepie internetowym. Warto więc od razu zainwestować w jakiś porządny, markowy i sprawdzony produkt. Ten, kto próbuje przesadnie oszczędzać, zazwyczaj traci na tym dwa razy. Ta zasada tyczy się nawet dywaników samochodowych.