Kolizja drogowa to zdarzenie, które przytrafić może się każdemu kierowcy. Najczęściej jest to sytuacja dość stresująca i problematyczna. Na szczęście zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel samochodu musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Oznacza to, że w przypadku kolizji poszkodowany kierowca otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawy zdarzenia. Niestety zdarzają się sytuacje, w których firmy ubezpieczeniowe zaniżają wartość odszkodowania. W takim przypadku poszkodowany kierowca może starać się o dopłatę do odszkodowania OC. Czym taka dopłata jest i w jaki sposób ustala się jej wysokość?
Kto może uzyskać dopłatę do odszkodowania OC?
Teoretycznie każdy poszkodowany w wyniku kolizji kierowca powinien otrzymać z towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowanie, którego wysokość w pełni pokryć powinna likwidację szkody. Takie odszkodowanie wypłacane jest na wniosek poszkodowanego kierowcy przez firmę ubezpieczeniową, w której polisę OC posiada sprawca zdarzenia drogowego. Zanim jednak ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, wcześniej ustala jego wysokość. Może zdarzyć się taka sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa niestety zaproponuje zaniżoną kwotę odszkodowania. Pamiętać trzeba, że decyzja ubezpieczyciela nie jest dla osoby poszkodowanej wiążąca. W takim przypadku zawsze istnieje możliwość wystąpienia o dopłatę do odszkodowania z OC.
Jakiej wysokości może być dopłata do odszkodowania OC?
Podstawa do uzyskania dopłaty do odszkodowania OC może wynikać z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że towarzystwo ubezpieczeniowe zaniży rynkową wartość samochodu. Niestety taka sytuacja zdarza się dość często. Innym powodem jest fakt, że ubezpieczyciele równie często przygotowując kosztorys, zamieszczają w nim rażąco niską stawę tzw. robocizny, która wliczona jest w koszt naprawy samochodu. Innymi słowy, stawki te często odbiegają od tych rzeczywistych, rynkowych. Wspomnieć trzeba tu również o tym, że firmy ubezpieczeniowe nierzadko wyceniając części samochodowe, biorą pod uwagę ceny zamienników, a nie części oryginalnych. Wszystkie te elementy w znaczący sposób mogą zaniżać wartość należnego odszkodowania. Aby wiedzieć, ile powinna wynosić dopłata do odszkodowania OC, pod uwagę wziąć należy różnicę między zaproponowaną przez ubezpieczyciela ceną, a ceną rzeczywistą w tym zakresie, w którym różnica ta zachodzi. Jeśli poszkodowany kierowca uważa, że został poszkodowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, zawsze powinien walczyć o dopłatę. Zdarza się, że jest to naprawdę pokaźna suma.
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania OC?
Aby uzyskać dopłatę do odszkodowania OC, w pierwszej kolejności powinno się przedstawić swoje roszczenie firmie ubezpieczeniowej. Od razu trzeba jednak powiedzieć, że rzadkością jest, aby takie roszczenia były od razu uznawane. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest już zamknięta. Na rynku działa bowiem firma XPRIME, która specjalizująca się w uzyskiwaniu dopłat do odszkodowań z polis OC. Ofertę firmy możesz sprawdzić klikając w link. Warto zwrócić się o pomoc do takiej firmy, ponieważ jej działania najczęściej kończą się sukcesem. Wynika to z tego, że w negocjacje z ubezpieczycielem prowadzą wówczas specjaliści posiadający odpowiednie doświadczenie w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych oraz w zakresie pozyskiwania tego typu dopłat. Jest to zatem skuteczny sposób na to, aby uzyskać należną dopłatę i to w dość krótkim czasie.