car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Co można zrobić z powypadkowym samochodem?

Niestety wypadki samochodowe zdarzają się każdego dnia i to nawet najlepszym kierowcom. Są to sytuacje niebezpieczne zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i dla samochodu. Co zrobić, jeśli nasze auto zostanie zniszczone? Naprawić czy oddać do kasacji? Podpowiadamy, które działanie jest bardziej opłacalne i korzystne.

Naprawa powypadkowego samochodu – czy jest opłacalna?

Jeżeli nasz samochód brał udział w kolizji na drodze, mamy dwie opcje. W przypadku niedużych uszkodzeń możemy oddać go do mechanika. Warto jednak pamiętać, aby był to zaufany warsztat samochodowy. Coraz częściej słyszymy, że przypadkowy „specjalista” tylko zamaskował szkody z wierzchu, zamiast rzeczywiście je usunąć. Jest to nie tylko mało estetyczne rozwiązanie, ale przede wszystkim bardzo ryzykowne. Efekty wypadku bowiem mogą się objawić nawet po kilku miesiącach od zdarzenia i spowodować kolejny wypadek. Czasem też koszty naprawy mogą przerosnąć cenę nabywczą auta i wówczas lepiej się zastanowić nad innymi opcjami.

Skup aut powypadkowych

Dobrym rozwiązaniem w przypadku samochodu po stłuczce i kolizji jest jego sprzedaż w punkcie skupu aut powypadkowych. Samochód, nawet mocno uszkodzony, jest następnie rozbierany na części, które trafiają do dalszej odsprzedaży. To doskonały sposób na szybkie pozbycie się uszkodzonego samochodu, a jednocześnie zdobycie gotówki, która częściowo pokryje koszt zakupu nowego. 

Wbrew pozorom sprzedaż auta powypadkowego nie jest trudna i niczym się nie różni od transakcji, w której sprzedajemy samochód sprawny. Wystarczy skontaktować się z legalnym punktem skupu aut. Od razu otrzymamy wycenę naszego samochodu, i najczęściej szybki dojazd do klienta. Całość odbywa się bez zbędnych procedur, a gotówka jest wypłacana do ręki. – potwierdza pan Paweł Wrożyna ze stacji demontażu pojazdów AW Motors w Łagiewnikach pod Wrocławiem.

Złomowanie samochodów powypadkowych

Co zrobić z powypadkowym samochodem, jeśli naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna?  Jeśli kwalifikuje się on jako niezdolny do jazdy, a do tego nie ma już żadnej wartości rynkowej, warto zastanowić się nad złomowaniem. Jeśli zdecydujemy się na kasację naszego auta, musimy to zlecić stacji, która przeprowadzi ją zgodnie z obowiązującymi standardami, zwłaszcza ograniczającymi zanieczyszczenie środowiska. Sprawdź przed oddaniem pojazdu, czy stacja demontażu posiada stosowne upoważnienie od wojewody do wydawania zaświadczeń o kasacji samochodu. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie wyrejestrowanie pojazdu. A należy tego dokonać do 30 dni od dnia zezłomowania. Więcej szczegółów o formalnościach, jakich trzeba dokonać (w tym również wypowiedzenie OC),