car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

akumulator do kampera
Motoryzacja

Jak wybrać akumulator do kampera?

Każdy użytkownik samochodu doskonale wie, że jeśli chce się uruchomić silnik, to potrzebna do tego będzie odpowiednia dawka energii elektrycznej pochodzącej z akumulatora. Nikt zatem nie ma większych problemów z tym, aby dobrze dobrać akumulator do swojego samochodu. Co jednak w sytuacji, gdy nie jeździ się klasyczną osobówką, lecz czymś nieco większym np. kamperem? Jak powinno się wybierać akumulator do kampera?

Dlaczego jest to tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do szczegółów dotyczących poszczególnych typów akumulatorów czy też ich sposobu montażu w aucie, najpierw warto sobie zadać pytanie, z jakiego powodu dobre wybranie akumulatora do kampera jest tak ważne? Jakie jest znaczenie tej baterii w tym pojeździe? W klasycznym samochodzie akumulator wykorzystywany jest jedynie do tego, aby uruchomić silnik, a także, aby podtrzymywać działanie podstawowych urządzeń elektrycznych, takich jak np. komputer pokładowy. Jeśli jednak chodzi o kampera, to tu ilość zastosowań dla akumulatora jest o wiele większa. Z tego też powodu w kamperze obecny jest nie jeden, lecz aż dwa akumulatory. Jeden do zastosowań typowo motoryzacyjnych, natomiast drugi do mieszkalnych, który zajmuje się zasilaniem światła, urządzeń sanitarnych, czy też tych pozwalających przygotować jedzenie.

Jakie są najpopularniejsze modele akumulatorów?

Podstawową sprawą jeśli chodzi o wybranie dobrego akumulatora do kampera, jest zdecydowanie się na jego odpowiednią technologię produkcji. Jak się okazuje, na rynku znaleźć można kilka akumulatorów, różniących się oczywiście tym, jak są zbudowane.

Czy jest jakiś model, którego można z miejsca skreślić? Jak się okazuje tak, a jest nim akumulator z ciekłym elektrolitem. Największą wadą takiego modelu jest oczywiście to, że tego typu bateria cechuje się wysoką podatnością na rozszczelnienie, co w przypadku pomieszczeń mieszkalnych jest niedopuszczalne. Wiązałoby się to bowiem z wysokim ryzykiem uwolnienia się niebezpiecznych dla zdrowia oparów.

A czy jest jakiś model, który szczególnie mocno można polecić do kampera? Oczywiście tak, a jest nim akumulator wykonany w technologii GEL. Czym się on charakteryzuje? Przede wszystkim najważniejszą zaletą takiego akumulatora jest to, że pozwala on na bardzo długą, trwającą często nawet ponad 8 lat nieustanną pracę. Wysoka żywotność takiego modelu jest efektem dużej odporności na wielokrotne rozładowywanie i ponowne ładowanie, a przecież to właśnie w takich warunkach pracować cały czas będzie akumulator w kamperze. Co więcej, jest to bateria przygotowana do długotrwałego, ciągłego rozładowywania, które w przypadku innych modeli akumulatorów jest dla nich zwyczajnie zabójcze. Jedną z najważniejszych zalet tej technologii jest fakt, że taki akumulator zniesie nawet około 200 pełnych, czyli całkowitych rozładowań. W przypadku innych modeli wystarczyłoby jedno pełne rozładowanie, aby nie dało się już więcej akumulatora naładować do pełnej pojemności. W tym wypadku można taki zabieg przeprowadzić nawet około 200 razy. Oczywiście taki akumulator jest bardzo drogi, lecz pamiętać trzeba, że dzięki dużej żywotności, jego wymiana przeprowadzana będzie niezmiernie rzadko, więc poniesienie większego kosztu jest jak najbardziej opłacalnym wydatkiem.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Sama technologia to jednak nie wszystko, na co powinno się zwrócić uwagę kupując akumulator do kampera. Duże znaczenie ma także to, jak będzie on duży, czyli jak wiele będzie w stanie pomieścić w sobie energii. W celu określenia tego parametru powinno się policzyć całe zapotrzebowanie kampera na prąd, czyli wszystkie obecne w nim urządzenia, a następnie dodać do tego jeszcze około 20% dla bezpieczeństwa. W ten sposób uda się wybrać dobry akumulator do kampera.