car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Auta idą pod młotek
Samochody

Auta idą pod młotek

Aukcje towarzyszą nam nie od dziś. Przy czym przed erą Internetu nie były tak rozpowszechnione. Aby licytować pożądane rzeczy należało zwykle stawić się w danym miejscu osobiście. Obecnie w taki sposób odbywają się przeważnie aukcje cennych przedmiotów, na przykład prac malarskich czy innych dzieł sztuki. Za pośrednictwem sieci zaś kupujemy dosłownie wszystko. Coraz śmielej nabywamy w ten sposób ubrania, a ostatnio również i samochody, w tym także te ze Szwajcarii… Jakie auta z ojczyzny Wilhelma Tella cieszą się największym zainteresowaniem naszych rodaków?

Historia aukcji

Pierwszy dom aukcyjny powstał wprawdzie dopiero w XVII wieku, bo w 1674 roku, niemniej sama idea licytowania przedmiotów ma znacznie bogatszą historię. Już w starożytności odbywały się aukcje. Na znak ich rozpoczęcia w starożytnym Rzymie wbijano włócznię w ziemię. Miały więc uroczystą oprawę. Swego czasu jedną z nich zorganizował sam Marek Aureliusz. Wyprzeda wówczas przedmioty ze swojego domu, aby pokryć długi i wyjść na prostą. 

Aukcje współcześnie

Aktualnie większość licytacji odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Dotyczy to także tych, na których pozyskuje się samochody. Takie aukcje odbywają się w Polsce i za granicą. Nieraz warto rozejrzeć się za nimi poza ojczystymi stronami. Cenne maszyny można bowiem znaleźć choćby we Szwajcarii. Przy czym odnosi się to do używanych samochodów. I to też nie do wszystkich, bo te przeważnie wciąż są dla nas kosztowne. Najbardziej opłaca się licytować auta powypadkowe. Aukcje z nimi organizują firmy ubezpieczeniowe. Zamiast płacić klientowi za naprawę wozu, wypłacają odszkodowanie, a pod ich skrzydła trafia auto po stłuczce. Uszkodzone są w rozmaity sposób. Nieraz najbardziej zniszczona jest karoseria pojazdu, to znów należy raczej zająć się mankamentami technicznymi pojazdu.

W każdym razie wielokrotnie auta takie wciąż jest wiele warte z punktu widzenia polskiego kierowcy. Wynika to z tego, że Szwajcaria to majętny kraj. Jego obywatele jeżdżą po nowoczesnych drogach. Zatem ich pojazdy przez dłuższy czas nie mają problemów z zawieszeniem i zachowują swoje walory. Zatem część rodaków korzysta z polskich pośredników. Logują się na ich stronach i przystępują do aukcji wewnętrznych, w których rywalizują o upatrzone pojazdy. Następnie, w przypadku złożenia najwyższej oferty, mają okazję wziąć udział w licytacji aut na aukcji zewnętrznej. 

Licytacje samochodów używanych oraz powypadkowych jest coraz popularniejszą formą nabywania samochodu za granicy przez Polaków.