car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Zakupy

Jak dopasować kask motocyklowy?

Kask to jeden z najważniejszych elementów stroju każdego motocyklisty. Bez niego nawet nie należy wsiadać na motor. Nie można czuć się bezpiecznie i nie można zapewnić sobie tego prawdziwego bezpieczeństwa, jeżeli nie ma się na głowie porządnego i dopasowanego do ciała kasku. No to jak go zatem wybrać? Jak kupić właściwy jego model i jak dopasować kask motocyklowy do kształtu oraz rozmiaru głowy, aby nie przeszkadzał on w jeździe i jej nie utrudniał?

Zasada pierwsza – przekonanie się do zakupu kasku. No bo niestety niektórzy motocykliści wciąż twierdzą, że jest to jedynie zbędny i niepotrzebny gadżet, który tylko pozbędzie ich niemałych pieniędzy. Nie chcą też nosić kasków, bo uważają je za niewygodne. Często źle się w nich czują, dlatego gdy tylko mogą, totalnie z nich rezygnują. A jest to oczywiście bardzo poważny błąd, który szkodzi nie tylko motocykliście, ale też i innym uczestnikom ruchu. Jedynie kask jest w stanie zapewnić odpowiednią ochronę głowie. A to właśnie jej uszkodzenie wskutek wypadku czy stłuczki może mieć najbardziej opłakane skutki. Siły, które działają na głowę podczas uderzenia, potrafią być tak silne, że dosłownie momentalnie ją miażdżą. Kas ma przed tym chronić. Jeżeli ktoś świadomie z niego rezygnuje, zaczyna ryzykować własnym zdrowiem, a nawet i życiem.

A jak dopasować kask motocyklowy do głowy? Wbrew pozorom nie powinien on luźno i komfortowo leżeć na głowie. Świeżo zakupiony kask powinien być nawet delikatnie za ciasny. Oczywiście nie może nadmiernie uciskać głowy i nie może wywoływać bólu, ale musi być jednak mocno i porządnie dociśnięty do skóry, gdyż po kilku dniach jego wyściółka i tak się nieco poluzuje i poluźni. Kask wtedy samoistnie dopasuje się do rozmiaru i kształtu głowy i okaże się wprost idealny. Jeżeli natomiast ktoś od razu kupiłby dla siebie kas w niby odpowiednim rozmiarze, po paru tygodniach czy miesiącach on stałby się najprawdopodobniej zbyt luźny. Tej zasady warto więc posłuchać i się jej trzymać. Kask w żadnym wypadku nie może luźno leżeć na głowie. W takim przypadku nie zdołałby jej odpowiednio zabezpieczyć.

A jak dbać o świeżo zakupiony kask? Przede wszystkim trzeba to robić i należy zajmować się tym w miarę systematycznie, gdyż nawet najdroższy i najlepszy kask na świecie straci swoją wartość bardzo szybko, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany. Kask musi być przede wszystkim na bieżąco czyszczony. Nie należy też wystawiać go na działanie promieni słońca. Absolutnie nie wolno nim rzucać. Trzeba po prostu delikatnie się z nim obchodzić, by mu nie zaszkodzić.