car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Odpowiednie oświetlenie przyczep samochodowych

Planowanie przewozu większych gabarytów bardzo często wiąże się z przymusem wypożyczenia większego samochodu. Jeżeli zdarza się rzadko, to nie generuje dużych kosztów. Jednak w przypadku kiedy potrzeba przewożenia materiałów lub produktów, które nie mieszczą się w samochodzie osobowym, jest związana z codziennym funkcjonowaniem, warto zainwestować w inne, większe auto lub dokupić przyczepkę do obecnego. Dodatkowy schowek, który jest mobilny i można wykorzystać go w różnoraki sposób, jest bardziej praktyczny, a co najważniejsze mobilny, więc można go zainstalować do różnego rodzaju samochodów, w zależności od potrzeby.
W artykule poruszymy temat, jakie wymagania trzeba spełnić, aby oświetlenie przyczepki samochodowej było zgodne z wymaganiami prawa o ruchu drogowym.
Przede wszystkim podczas jazdy przyczepa zastępuje tył auta. Nie może zabraknąć: kierunkowskazów, świateł stopu, świateł awaryjnych, świateł pozycyjnych tylnych oraz światło przeciwmgłowe tylne. Dodatkowo podświetlić trzeba tablicę rejestracyjną oraz zamontować odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Warto pamiętać także o bokach. Należy umieścić na nich odblaski, ale nie o trójkątnych kształtach. Taki zestaw wystarcza w przypadku małych przyczepek. Większe wymagania tyczą się przyczep, które posiadają szerszy wymiar niż 1,6 metra. Do nich trzeba zamontować również światła pozycyjne przednie. Jeśli szerokość przewyższa 2,1 metra, potrzebny jest świetlny tylni i przedni obrys. W momencie posiadania dłuższej przyczepy niż 6 metrów (z dyszlem) wymaganym oświetleniem jest dodatkowo pozycyjne boczne. W niektórych przypadkach potrzebujemy także świateł cofania, jest to wymóg dla ciężaru powyżej 750 kilogramów, ale zarejestrowanych po 01 sierpnia 2019 roku.
Warto zaznaczyć, że zabroniony i karany jest montaż innego oświetlenia niż to wymagane prawem o ruchu drogowym.
Zakupienie potrzebnych lamp jest bardzo proste, ponieważ są dostępne w prawie wszystkich sklepach stacjonarnych, oferujących wyposażenie auta, ale także można nabyć je przez internet (często w lepszej cenie). Warto poszukać oferty, która zawiera wszystkie potrzebne jednostki, ponieważ zazwyczaj komplet wypada taniej niż każda z osobna. Jednak nie tylko ceną należy kierować się przy wyborze. Odpowiednie oświetlenie jest jednym z ważniejszych czynników zapewniających bezpieczeństwo na drodze. Należy więc zakupić sprzęt, który będzie dobry jakościowo, nie popsuje się po kilku dniach oraz posłuży jak najdłużej. Dla pewności można skorzystać z opinii ekspertów lub poczytać oceny konsumentów.